zij en hij
zij en hij toont een koppel dat laat in de avond thuiskomt na een filmpremière. Het gaat om de première van de film van het vrouwelijke personage. Vanaf het moment dat ze zich tussen hun vier muren bevinden, ontstaat er een nachtelijke confrontatie waarin hij zijn diepgewortelde behoefte aan erkenning blootlegt en zij wanhopig probeert zich daarvan te distantiëren.
De personages dragen deels een achtergrond met zich mee die hen buiten de westerse, witte norm plaatst. Hun strijd gaat niet alleen over persoonlijke frustraties die ze met elkaar vergelijken, maar ook over de druk om vooroordelen en verwachtingen van de buitenwereld te willen doorbreken.
Noa Tambwe Kabati en Ibtissam Boulbahaiem laten zich voor zij en hij inspireren door de film Malcolm & Marie van Sam Levinson. Andere bronnen door dewelke ze zich o.a. laten voeden zijn De ontheemden van Amin Maalouf, schrijfster Leïla Slimani, fotografe Iman Zaoin en kunstenares Tabita Rezaire. Deze inspiratie creëert voor hen de ruimte om te duiken in onderwerpen als familie, liefde, trauma, kunst, persoonlijke dromen en geloof. zij en hij speelt zich af in een intieme setting, waarbij elk moment van lichtheid slechts vluchtig durft te bestaan, maar waar eerlijkheid eindelijk op de voorgrond treedt, wat maakt dat deze nacht zowel wrang als verlossend aanvoelt.
Ibtissam Boulbahaiem (1994) behaalde in 2022 haar artistieke master in Drama aan LUCA School of Arts in Leuven. Haar afstudeervoorstelling wewomb stond op LAFS'7. Ze liep stage bij Ten Oorlog II & III van Camping Sunset en resideerde bij Zuidpool Antwerpen. Ze is als residente verbonden aan de Pianofabriek, waar ze met filmmateriaal van haar grootmoeder enerzijds onderzoekt hoe de poëzie van Izran – een verdwijnende orale traditie van Imazighvrouwen uit Marokko – haar dichter bij de leefwereld van haar grootmoeder brengt, en anderzijds welke plaats deze traditie kan innemen binnen documentaire kunst.
Noa Tambwe Kabati (2001) volgde de opleiding Drama aan het KASK in Gent. Hij speelde de hoofdrol in de Streamz-serie Kameleon en was te zien in de film Nowhere van regisseur Peter Monsaert. Noa werkte mee aan een VRT-documentaire over Mobutu, waarvoor hij de stemmen insprak van de mannelijke Afrikaanse sprekers voor de audiodescriptie. Daarnaast nam hij het luisterboek op van Osmane Dia’s Ze Hebben Mijn Zoon Vermoord.
Credits
- Een voorstelling van Ibtissam Boulbahaiem
- Van en met Ibtissam Boulbahaiem, Noa Tambwe Kabati
- Tekst Ibtissam Boulbahaiem
- Scenografie en lichtontwerp Lars Uten en Margaux Dusong (stage)
- Kostuums Zazie Bakos
- Coaching tg STAN – Jolente De Keersmaeker
- Outside eye Saloua Hassani & Bjorn Floréal
- Dramaturgie Aïcha Cissé & Rashif El Kaoui
- Productie Lindsy Dias & tg STAN
- Techniek Lore Verhoeven
- Beeld Bjorn Floréal
- Met de steun van Tax Shelter van de Belgische Federale Overheid via Cronos Invest
- Coproductie Per Podium
- Gesubsidieerd de Vlaamse Gemeenschap
Galerij